
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Load Switches |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 2 A |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 1 ms |
| Turn-Off Delay Time | 130 µs |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| On Resistance (RON) | 120 mΩ |
| Current Limit | 2.4 A |
Stock: 822
Distributors
pcbx
Unit Price$0.93273
Ext.Price$0.93273
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.93273 | $0.93273 |
| 10 | $0.56596 | $5.65960 |
| 25 | $0.47620 | $11.90500 |
| 50 | $0.41498 | $20.74900 |
| 100 | $0.36163 | $36.16300 |
| 300 | $0.31503 | $94.50900 |
| 500 | $0.27443 | $137.21500 |
| 1000 | $0.23596 | $235.96000 |
| 3000 | $0.18210 | $546.30000 |
| 5000 | $0.17611 | $880.55000 |
